روش‌های تعمیرات موبایل در مواقع آب خوردگی

با گذشت زمان و پیشرفت فناوری، استفاده از موبایل‌ها در زندگی ما جا افتاده و بخش اساسیی از ارتباطات روزمره ما شد

توسط مدیر سایت در 2 بهمن 1402

با گذشت زمان و پیشرفت فناوری، استفاده از موبایل‌ها در زندگی ما جا افتاده و بخش اساسیی از ارتباطات روزمره ما شده است. با این حال، در برخی مواقع ممکن است که موبایل‌ها با آب در تماس بیایند و این موضوع منجر به آسیب و خرابی آنها شود. بنابراین، برای تعمیرات موبایل‌های آب خورده، روش‌های خاصی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

- روش اول در تعمیر موبایل‌های آب خورده، اولین قدم تمام کردن برق دستگاه است. باید فوراً آن را خاموش کرده و باتری را جدا کنید. این اقدام می‌تواند جلوی کوتاه شدن مدارها و خرابی دائمی قطعات الکترونیکی را بگیرد.

- بعد از تمام کردن برق، باید موبایل را به سرعت از هر نوع مایع خارج کرد. برای این کار، می‌توانید دستگاه را با یک حوله یا کاغذ دستخط سیستمی خشک کرده و هر چیزی که به آن چسبیده است را تمیز کنید.

- پس از خشک کردن موبایل به طور کامل، باید آن را به مدت چند ساعت در یک جعبه یا کیسه برنج خُشک قرار دهید. برنج خطر خارج کردن رطوبت از دستگاه را دارد و به عنوان یک جذب‌کننده رطوبت موثر عمل می‌کند.

- در ادامه، در صورت اطمینان از خشک شدن کامل موبایل و عدم وجود هیچ گونه خرابی مشخص، باتری را مجدداً وصل کنید و موبایل را روشن کنید. اگر دستگاه به طور صحیح روشن شود و به درستی عمل کند، شما موفق به تعمیر آن خواهید بود.

- در صورتی که دستگاه بعد از انجام تمام مراحل مذکور به درستی روشن نشود یا عملکرد آن ضعیف شود، بهتر است با استفاده از خدمات یک فروشگاه تعمیراتی حرفه‌ای مشورت کنید. آنها تجربه لازم را دارند تا خرابیها را تشخیص داده و راه حل‌های مناسبی برای تعمیر آن ارائه دهند.

در نهایت، همیشه بهترین راه برای پیشگیری از آب خوردگی موبایل، مراقبت دقیق از آن است. در جلوگیری از برخورد مستقیم با آب، استفاده از محافظ صفحه‌ نمایش ضدآب و حفظ آن در جاهایی که در معرض آب نیستند، می‌تواند مفید باشد.درمان آب خوردگی موبایل با استفاده از (برنج)

آب خوردگی موبایل، یکی از مشکلات شایعی است که ممکن است باعث خرابی قطعات درونی دستگاه شود. اگر موبایل شما به طور تصادفی به آب برخورد کرده باشد، باید بلافاصله اقدام به درمان آن کنید تا دستگاه نجات پیدا کند. یک روش ساده برای درمان آب خوردگی موبایل، استفاده از برنج است.

برای درمان آب خوردگی موبایل با استفاده از برنج، ابتدا باید دستگاه را خاموش کرده و سپس باتری را خارج کنید. همچنین، سیم کارت و هر قطعه دیگری که امکان جدا شدن دارد را هم جدا کنید. سپس، برای کم کردن رطوبت داخل موبایل، آن را با حوله ملایمی پاک کنید.

برای استفاده از برنج در درمان آب خوردگی موبایل، برنج را در یک کیسه پلاستیکی ببندید و سپس موبایل خاموش شده را درون کیسه قرار دهید. مطمئن شوید که موبایل کاملاً پوشش داده شده و هیچ قسمتی از آن آزاد نمی ماند. سپس، کیسه را برای چند ساعت محکم ببندید.

برنج از خاصیت جذب رطوبت بالایی برخوردار است. به عنوان نتیجه، در صورتی که موبایل شما آب خورده باشد، برنج می‌تواند رطوبت را از داخل دستگاه جذب کند و از ایجاد آسیب به قطعات الکترونیکی جلوگیری کند.

بعد از گذشت چند ساعت، برنج را از کیسه خارج کنید و دستگاه را بررسی کنید. مطمئن شوید که تمام رطوبت موجود در داخل موبایل جذب شده است. سپس، باتری را مجدداً به محل خود قرار دهید و سایر قطعات را هم مجدداً متصل کنید. پس از انجام این مراحل، موبایل را روشن کنید و بررسی کنید که آیا درست کار می‌کند یا خیر.

لازم به ذکر است که استفاده از برنج در درمان آب خوردگی موبایل نمی‌تواند همه مشکلات را حل کند و در برخی موارد، لازم است دستگاه را به تعمیرگاه متخصص ببرید. لذا، در صورتی که موبایل شما آب خورده باشد، بهتر است در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به درمان آن کنید تا از خرابی قطعات الکترونیکی جلوگیری شود.روش‌های خشک کردن موبایل آب خورده با استفاده از (سیلیکا ژل)

روش‌های خشک کردن موبایل آب خورده با استفاده از سیلیکا ژل یکی از روش‌های مؤثر برای بازیابی دستگاه‌های الکترونیکی است. سیلیکا ژل یک ماده خشک کننده است که به صورت کریستالی و نانوسایز در دسترس است. این ماده دارای توان خشک کنندگی بالا و توانایی جذب رطوبت است. بنابراین، استفاده از سیلیکا ژل می‌تواند موجب بازیابی موبایل آب خورده شود.

ابتدا برای استفاده از سیلیکا ژل بهتر است موبایل را از منبع برق متصل کنید و خاموش کنید. سپس باتری و سیم کارت را از داخل موبایل خارج کنید. این کار می‌تواند از خسارت بیشتر به موبایل جلوگیری کند.

سپس سیلیکا ژل را در یک کیسه پلاستیکی یا جعبه‌ای قرار داده و موبایل خود را به همراه این ماده خشک کننده درون آن قرار دهید. سعی کنید موبایل به‌طور کامل درون سیلیکا ژل قرار بگیرد و تمامی قسمت‌های آن تحت تأثیر این ماده قرار بگیرند. سپس درب کیسه یا جعبه را ببندید و آن را به مدت 24 تا 48 ساعت بمانید.

در این مدت، سیلیکا ژل جذب رطوبت موجود در موبایل آب خورده را خواهد کرد. این روش می‌تواند به طور کامل موبایل را خشک کند و در صورتی که آب به قطعات داخلی دستگاه را فرو رفته باشد، آن را بازیابی کند.

بعد از اتمام زمان مورد نیاز، موبایل را از داخل کیسه یا جعبه بیرون بیاورید. حال می‌توانید باتری و سیم کارت را مجدداً به داخل موبایل بگذارید و آن را روشن کنید. درصورتی که موبایل درست کار نکرد، بهتر است به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

با استفاده از سیلیکا ژل می‌توان موبایل آب خورده خود را بازیابی کرد. اما حتماً به این نکته توجه داشته باشید که این روش تنها برای موبایل‌هایی که آب در آنها فرو نفتاده است، مناسب است. در غیر اینصورت، باید به تعمیرکار مراجعه کنید چراکه خرابی‌های جدی می‌تواند رخ دهد.قطعات قابل تعمیر در موبایل آب خورده و (راهکارهای اصلاح)

هنگامی که یک موبایل آب خورده از مشکلاتی مانند عدم روشن شدن صفحه نمایش، عملکرد نامناسب دکمه ها، و یا خاموش شدن اتوماتیک رنگ یاصدا رنبع پیدا میکند، شما میتوانید برخی از قطعات را تعمیر کنید تا موبایل مورد نظر به حالت عادی خود بازگردد. راه حل هایی که به طور معمول برای تعمیرات در موبایل آب خورده استفاده میشود، شامل موارد زیر میشود:

1. تخلیه کردن موبایل: اگر موبایل خاموش شده است، ابتدا باید آن را خاموش کنید و باتری را خارج کنید. سپس با استفاده از یک حوله تمیز و خشک، موبایل را تماما پاک کنید و سپس طبق دستورالعمل های سازنده، موبایل را تا چند ساعت به صورت خشک نگه دارید. این عمل باعث تخلیه کامل رطوبت در داخل موبایل میشود.

2. باز کردن موبایل: اگر موبایل هنوز صفحه نمایش ندارد یا عملکرد نامطلوب دکمه ها دارد، میتوانید موبایل را باز کنید و قطعات داخلی را برای برسی خارج کنید. در صورت قطعه هایی که آب خورده باشند، میتوانید آنها را با استفاده از الکل ایزوپروپیلی تمیز کنید. پس از تمیزکاری، مطمئن شوید که تمام قطعات خشک شده اند و سپس موبایل را دوباره ببندید.

3. تعویض قطعات: در برخی موارد، قطعات موبایل ممکن است به دلیل آب خوردگی بیقابل تعمیر باشند و باید تعویض شوند. قطعاتی مانند باتری، صفحه نمایش، دکمه ها و بخش های داخلی میتوانند به سادگی توسط یک فروشنده قطعات موبایل تعویض شوند و قابلیت استفاده مجددی را به موبایل خواهند داد.

در آخر، باید توجه داشت که تعمیر موبایل آب خورده ممکن است نیاز به تخصص و دانش فنی داشته باشد. در صورت عدم آگاهی کامل، بهتر است موبایل خود را به یک تعمیرکار حرفه ای ببرید تا دستگاه کاملا تعمیر شود و مشکلات بعدی را جلوگیری کنید.استفاده از (الکل الکترونیک) برای تمیز کردن موبایل آب خورده

استفاده از الکل الکترونیک در تمیز کردن موبایل آب خورده، یک روش موثر و ایمن است که به شما کمک می‌کند تا بر آسیب دیدگی‌های ناشی از آب در دستگاهتان پیشگیری کنید. الکل الکترونیک یک ماده شیمیایی خاص است که برای تمیز کردن قطعات الکترونیکی و حذف هرگونه ی آب باقی‌مانده بسیار مناسب است.

به عنوان اولین قدم، موبایل خود را از طریق خاموش کردن دستگاه خارج کنید. این کار باعث کاهش خطر شوک الکتریکی و آسیب به سخت افزار می‌شود. پس از خاموش کردن دستگاه، با حواس دقیق و دقت اقدام به جدا کردن قطعات می‌کنیم، مثلاً صفحه نمایش، باتری و قطعات دیگر را جدا می کنیم. توصیه میکنیم که قبل از جداسازی از طرف یک تعمیرکار ماهر هم مشاوره بگیریم

حالا با استفاده از یک کاغذ نرم و تمیز به دقت قطعات داخلی موبایل مانند صفحه نمایش و قطعات موجود در درون را پاک کنید. سپس الکل الکترونیک را که می‌توانید از فروشگاه های الکترونیک یا داروخانه ها تهیه کنید را بر روی قطعات مرطوب کنید. با استفاده از نرمی، قطعات را با الکل صاف کنید و آب موجود در موبایل را خشک کنید. مهم است که از فشار بالای مایع الکل در طول فرآیند استفاده نکنید و تمامی نقاط رطوبت را به طور کامل خشک کنید تا هیچ گونه آب باقی نماند.

بعد از اینکه تمامی قطعات را به خوبی تمیز کردید و هیچ گونه رطوبتی در دستگاه باقی نماند، قطعات را مجدداً با دقت و به صورت صحیح با هم اتصال دهید. بعد از این مرحله، می توانید موبایل خود را روشن کنید و مشاهده کنید که آیا تمامی عملکرد ها به خوبی انجام می شود یا خیر.

استفاده از الکل الکترونیک در تمیز کردن موبایل آب خورده بسیار موثر است و می تواند آسیب های ناشی از آب در دستگاه را به شدت کاهش دهد. با احتیاط و دقت در انجام این فرآیند، می توانید موبایل خود را به سرعت و با بهترین شرایط کاری بازیابی کنید.نحوه ی تست کردن موبایل آب خورده و (تعمیر بخش‌های خراب)

تست کردن موبایل آب خورده و تعمیر بخش‌های خراب یک فرایند مهم و ضروری است که در برخی مواقع معمولاً پس از تماس با آب، مانند وقوع حادثه افتادن در آب، قابل انجام است. در این مقاله به نحوه تست و تعمیر موبایل آب خورده و بخش‌های آسیب دیده آن پرداخته خواهد شد.

یکی از روش‌های معتبر تست موبایل آب خورده استفاده از دستگاهی است که در شرایط آب خوردگی در معرض بخاری گرم قرار می‌گیرد. این بخاری گرم باعث تبخیر رطوبت موجود در دستگاه می شود و هر گونه آب باقیمانده را از موبایل خارج می‌کند. بعد از این مرحله، می توان دستگاه را برای تست بیشتر خشک کرد و سپس با اتصال به یک منبع تغذیه، چک کرد که آیا هیچ خرابی جدیدی در دستگاه وجود دارد یا خیر.

در صورتی که موبایل آب خورده باشد و بخش‌های آن خراب شده باشد، تعمیر آن همچنین الزامی است. برای تعمیر بخش های آسیب دیده، ابتدا باید دستگاه را خاموش کرده و سپس باتری و سیم کارت را از آن خارج کنید. سپس موبایل را با یک حوله نرم و تمیز خشک کنید تا رطوبت آن به خوبی خشک شود.

سپس برای تعمیر بخش‌های خراب، بهتر است که موبایل را به یک تعمیرکار مجرب ببرید یا از خدمات تعمیرگاه موبایل استفاده کنید. این تعمیرکاران قادرند بخش‌های آسیب دیده را تعمیر کنند و در صورت لزوم قطعات کارکرده را برای جایگزینی استفاده کنند.

در نهایت، پیشگیری از وقوع مشکل آب خوردگی موبایل نیز باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از محافظ موبایل ضد آب و عدم استفاده از دستگاه در محیط‌های مرطوب و خیس می تواند به شدت خطرات آب خوردگی را کاهش دهد. همچنین، در صورت صدمه دیدن موبایل در معرض آب، بهتر است آن را به کارشناسان تعمیر موبایل بسپارید تا بتوانند با دقت لازم تعمیرات لازم را انجام دهند.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن